Lpgli Araçlar Hakkında Bilmediklerimiz

lpgLPG'li araçlar hakkinda bilmediklerimiz
Benzinden ucuz olmasinin yaninda aracin çesitli aksamlarinin ömrünü uzatmasi nedeniyle de ekonomik olan LPG'li araç kullaniminin, bazi önlemlerle tam güvenli hale getirilebilecegi bildirildi.


Makine Mühendisleri Odasi Konya Sube Baskani Yrd. Doç. Dr. Mete Kalyoncu, benzine göre daha ekonomik olmasi nedeniyle LPG'li araç kullaniminin giderek arttigini söyledi.
LPG'nin benzinden ucuz olmasinin yaninda aracin çesitli aksamlarinin ömrünü uzatmasi nedeniyle de ekonomik oldugunu ifade eden Kalyoncu, ''LPG, motoru temiz tutar, karbon ve kurum olusturmaz. Dolayisiyla da motorun ömrünü uzatir. Yanma odalarinda ya da atesleme bujilerinde tortu olusturmaz. Atesleme bujileri, diger yakitlardan, özellikle benzin kullanan araçlarin motorlarindaki bujilere göre daha uzun ömürlüdür'' diye konustu.
LPG basinç altinda depolandigindan benzin yakit pompasinin devrede bulunmadigini, bu nedenle yakit pompasi onarim ve degisim masrafi olmayacagini vurgulayan Kalyoncu, ''LPG yakitli motorlardaki karbüratör, birkaç hareketli parça ve kirliligi engelleyecek havalandirmasiz basit bir mekanizma olup, karbüratör servisi ve tamiri yok denecek kadar azdir. Tüm bu nedenlerle LPG yakitli motorlar, yil içinde daha fazla gün ve saatte çalisabilir'' dedi.

LPG'LI ARAÇLAR, BIRAZ ÖZENLE ''TAM GÜVENLI'' OLABILIR
LPG'li araç kullaniminin tam güvenli hale getirilmesinde ise tüketiciye önemli görev düstügünü belirten Kalyoncu, LPG sistemlerinin, montajindan baslayarak kullanilmasina, bakim ve periyodik kontrollerine kadar dikkat edilmesi gereken bazi kurallar oldugunu söyledi.
Kalyoncu, LPG dönüsüm sistemi montaji yapildiktan sonra ilk olarak, kullanilan malzemelerin ve yapilan montajin standartlara uygun olup olmadigi konusunda Makine Mühendisleri Odasina basvurulmasi gerektigini bildirdi.
LPG'li araçlarin periyodik bakimlarinin her 10 bin kilometrede bir yaptirilmasi gerektigini ifade eden Kalyoncu, söyle devam etti:
''Aracin güvenli çalismasi için de bazi önlemler alinmasi gerekiyor. LPG tanki üzerinde bulunan multivalf, tankin yüzde 80 doldurulmasini saglayacak sekilde ayarlanmistir. LPG dolumu sirasinda daha fazla yakit almak amaciyla LPG tankinin ileri geri sallanmasi, multivalf ayarinin bozulmasina neden olur. Bu durumda LPG tankina daha fazla yakit alinir ve bu çok tehlikeli bir durumdur.''
Motorun ilk çalistirilmasi veya stop edilmesi durumunda güçlü bir LPG kokusu duyulmasinin normal oldugunu belirten Kalyoncu, sunlari kaydetti:
''Ancak araç çalismaya devam ederken meydana gelen LPG kokusu herhangi bir sizintiya isarettir. Bu durumda araç, hemen yetkili servise götürülmelidir. Araç herhangi bir atese yakin bölgeye park edilmemelidir. LPG buhari havadan agirdir, herhangi bir kaçak oldugunda LPG en düsük seviyeye yönelir. Bu nedenle araç, gaz sizintisi ihtimali düsünülerek çukur ya da buna benzer alanlara park edilmemelidir.''
LPG'li araçlarin yer alti otoparklarina park edilmemesi, araçta açik alevli isiticilarin kesinlikle kullanilmamasi gerektigini ifade eden Kalyoncu, yakit kaçagi olustugunda ise sigaralarin söndürülmesi, motor ve tüm elektrik aksamlarinin kapatilmasi gerektigini bildirdi

Buradasınız: Ana Sayfa Notizie Lpgli Araçlar Hakkında Bilmediklerimiz